Ekonomia to bardzo ciekawy kierunek studiów, jej zakres jest bardzo szeroki. Wielu osobom może kojarzyć się z bankowością – stosunkowo niedawno absolwenci ekonomii przede wszystkim znajdowali zatrudnienie właśnie w bankach. Współcześnie, osoby z tytułem magistra ekonomii znajdują pracę w wielu sektorach, takich jak branża nieruchomości czy finansów. Wielu otwiera własne działalności gospodarcze, pracuje w urzędach lub korporacjach, gdzie zajmują się zarządzaniem. Jeżeli chodzi o pisanie prac magisterskich na tym kierunku, to do najłatwiejszych ta czynność nie należy, ale zakres tematów może okazać się bardzo ciekawy. Zazwyczaj studenci skupiają się na tematach dotyczących nieruchomości, księgowości lub zasobów ludzkich.
Pisanie prac magisterskich dotyczących nieruchomości
W ostatnich latach bardzo dużo mówiło się o rynku nieruchomości w Polsce. Powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych, popularne stało się też inwestowanie w apartamenty. Jak powszechnie wiadomo, nieruchomości są bardzo ważnym elementem gospodarki. Odgrywają istotną rolę w wielu rynkach, każdy człowiek będzie mieć w swoim życiu styczność z ich obrotem. Większość z nas wcześniej czy później będzie kupować nieruchomość, bądź ją sprzedawać. Wiele osób chce poznać zasady funkcjonowania rynku nieruchomości, a wielu studentów kierunku ,,ekonomia” wiążą z nimi swoją zawodową przyszłość.
Dlatego pisanie prac dyplomowych lub zaliczeniowych z tego zakresu jest częste. Studenci najczęściej skupiają się na nieruchomościach mieszkaniowych, rzadziej na komercyjnych. Często interesuje ich, jak wygląda analiza nieruchomości w ich rodzinnym mieście lub tym, w którym obecnie studiują. Materiały zazwyczaj jest uzyskać całkiem łatwo. Wiarygodne dane można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego lub w Urzędach Miasta. W razie problemu ze znalezieniem informacji, można skontaktować się bezpośrednio z daną placówką. Urzędnicy zazwyczaj są skłonni do udzielania pomocy przyszłym absolwentom uczelni wyższych.
Prace magisterskie dotyczące finansów i rachunkowości
Kolejnym ciekawym działem ekonomii są finanse i rachunkowość. Studenci tego kierunku bardzo często wybierają je, jako specjalizację. Aczkolwiek pisanie prac w tej dziedzinie bywa bardzo skomplikowane. Niestety przepisy z zakresu księgowości są bardzo skomplikowane i zmieniają się dosyć często. Mimo to, wielu studentów chce opanować tą wiedzę, a w przyszłości zostać księgowymi lub doradcami podatkowymi. Dlatego praca magisterska w ich wykonaniu, dotyczyć może wszystkiego, co ma związek z podatkami, płatnościami, majątkiem oraz rozliczaniem. Dużo łatwiej na pewno jest studentom, którzy pracowali w tej branży. Dzięki praktycznemu doświadczeniu, będzie im łatwiej dobrać odpowiedni temat magisterki, a w razie problemów będą mogli zapytać o radę swojego przełożonego lub kolegów z pracy, którzy znają się na tej dziedzinie nauki. Jeżeli jednak dany student nie ma takich znajomości, zawsze może skorzystać z usług firmy profesjonalnie zajmującej się takimi usługami.
Prace magisterskie – zasoby ludzkie
Dla wielu uczniów najlepszym wyborem może okazać się pisanie prac magisterskich z zakresu zasobów ludzkich. To bardzo ciekawy i szeroki zakres wiedzy, łatwo też znaleźć naukowe opracowania i książki, które można wykorzystać jako źródła w pracy zaliczeniowej. Na tej specjalizacji uczą się jak zatrudniać pracowników, motywować ich oraz zwalniać. Nie zawsze do zwolnień dochodzi z winy pracownika, czasem zmusza do tego sytuacja ekonomiczna. Poza tym przyszli specjaliści do spraw zasobów ludzkich zajmują się też przeprowadzaniem szkoleń oraz czynnościami administracyjno-płacowymi. W kwestii pisania prac dyplomowych, studenci wybierają tematy z zarządzania zasobami ludzkimi w konkretnym zakładzie pracy. Często chcą napisać o rodzajach motywowania pracowników, analizują ścieżki awansu w danym przedsiębiorstwie czy sposoby rekrutacji. Ostatnio w tej dziedzinie stają się modne tematy dotyczące mobbingu. Okazuje się, że pracownicy często nie zdają sobie nawet sprawy z faktu, że są mobbingowani.
Podsumowując, pisanie prac dyplomowych z ekonomii może okazać się skomplikowane i niełatwe. Zakres wyboru tematu jest bardzo szeroki – od zatrudniania pracownika, po wpływu stóp inflacyjnych na rynek nieruchomości lub o rodzajach prowadzenia działalności gospodarczych w Polsce. Każdy student nauk ekonomicznych powinien więc znaleźć coś dla siebie. Przy wyboru odpowiedniego tematu pracy, student powinien kierować się własnymi zainteresowaniami oraz wiedzą, którą już posiada. Wtedy pisanie pracy powinno być samą przyjemnością, a w przyszłości wiedza z niej wyciągnięta może przydać się w życiu zawodowym.